Kig Medya Loader
King Medya Kayseri
Türkiye nin Medar-ı İftihar Markası Türk Hava Yolları

Türkiye nin Medar-ı İftihar Markası Türk Hava Yolları

Kategori: GÜNCEL Tarih: 04 Kasım 2017
Türkiye nin Medar-ı İftihar Markası Türk Hava Yolları

Marka olmak, ''ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün'' felsefesinden birini özünde barındıran kuruluşların büyümesine ivme kazandıran bir anlayış. Kuruluşların çuvallamasına sebebiyet verip, markalaşmasını önleyen durumların başında; olmayan vasıfları varmış gibi göstermeleri veyahut olduğundan fazla abartıya düşmeleri gelmektedir.


Marka olmak, ''ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün'' felsefesinden birini özünde barındıran, kuruluşların büyümesine ivme kazandıran bir anlayış. Kuruluşların çuvallamasına sebebiyet verip, markalaşmasını önleyen durumların başında; olmayan vasıfları varmış gibi göstermeleri veyahut olduğundan fazla abartıya düşmeleri gelmektedir.
 
Türk Hava Yolları, marka olmanın olmazsa olmaz adımı 'isim' ve 'imaj yönetimi' basamaklarını sağlam oturtması ile, yani; evveliyatından itibaren olduğu gibi görünen, kaliteli havayolu şirketi olmayı başaran en önemli markalarımızdan biridir. Başarısını, uçurduğu insanlarla birlikte sınırlar dışına taşıyan, en global markamız.
 
 
Marka olma süreç imtihanını başarıyla veren Türk Hava Yolları'nın öyküsüne bakacak olursak, 1930'lara kadar gitmemiz gerekecek.
İlk ismi ''Hava Yolları Devlet İşletmesi'' olan hava yolumuz 1933'te, makul bir bütçe ve kısıtlı personel sayısı ile sektöre atılır. 1936'ya gelinceye dek, filosunu ve bütçesini artırır. 1944'te filoya 52 uçak daha ekleyen Hava Yolları Devlet İşletmesi, koltuk sayısını 185e çıkarır; 45'te üç şehre yaptığı seferini sadece bir yılda 19 şehre çıkarır. Dolayısıyla 18binlik yolcu sayısını da 37bine çıkarır. 1946 yılına gelince bir isim değişikliği daha yaşanır ''Devlet Hava Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'.
İlk yurtdışı uçuşunu 1947'de Atina'ya gerçekleştiren Hava Yolları Devlet İşletmesi, hızla büyür ve reklam ihtiyacı da beraberinde gelirken; bugünkü ismini alması 1955 yılını bulur ve artık daha kısa ve öz Türk Hava Yolları'dır...
 
Global markaların doğuşu nasıldır, seneler geçtikçe ilerlemesine bakmak doğru olacaktır. Zira, 1958 yılına gelince, teknolojinin de ilerleme kat etmesiyle filoya katılan yeni uçaklarla yeni bir dönem başlatan THY, iki sene öncesinin yolcu sayısını da iki katına katlar. Sefer, uçak, satış ofisleri ve koltuk sayısını artırır; yeni yurtdışı hatları da açması ile marka olma yolunda çıtaları yükseltir. Buna ilk yurtdışı jet seferleri, üçe katlanan sermaye miktarı da dahildir.(1968) Sadece 4 yıl sonra başarı çıtalarını arşa çıkarıp, sermaye miktarını %100 artırır; yolcu sayısı da git gide büyür ve THY'nin artık dev bir ailesi vardır.
 
Çağa ayak uydurmayı dahi başaramayan isimler var iken, THY çağı kendine uydurup global köye adını kazımaya kararlıdır. 1983 yılında geride bıraktığı yarım asırda sadece başarı ve yükselişini konuşturan THY 'nin artık kendine ait uçuş dergisi bile vardır (THY Magazin), 84'te kamu markası olur.
 
 
 
Elektronik gelişmeleri ülkecek geriden takip ettiğimiz senelerde THY, markalaşmanın hakkını vermekte kararlıdır. Rezervasyon, kayıp bagaj işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirerek ilklere imza atmaya devam eder. İlerleyen senelerin tümünü sermaye miktarı, filo, yolcu kapasitesi, yeni hat artışları kısaca yükseliş takip eder. Yükselişine yakışır şekilde uçakların iç-dış tasarımı, personel kıyafetleri, uçuş sınıfları, ikram hizmetlerine kadar yenilenir.
Dipnot olarak: Yenileşmeler de markalaşmanın göz bebeklerindendir.
Modern marka, çağdaş marka, yenileşen marka THY, artık internette. www.thy.com 1996'da aktif olur.
 
Aynı yıl başarısı geç kalınmış olsa da, ödüllenmeye başlar. Airbus'tan ''A340 tipi uçakları dünyada en etkin kullanan havayolu'' ödülü gelir; ve 1998'de zirve zorlanır. Türkiye'ye en çok döviz getiren kuruluş olarak, İstanbul Ticaret Odası tarafından Altın Plaket Birincilik Ödülü'ne layık görülür.
"Başarı yanında başarıdan başka şey getirmez" kendini dahada geliştirmeyi gerektirir yalnızca.
Türk Hava Yolları da kendine yakışanı yapmayı sürdürür. 2000lerin başında çağrı merkezi uygulamasına geçer, elektronik bilet alınır ve online check-in uygulamasına başlanır; global marka, global uygulamaların gerisinde kalmaz. Global uygulamalara ayak uydurmakla, mevcut başarısına global başarıyı da eklemesi tesadüfi olmayacaktır. Uçakların zamanında kalkışı ve en az kayıp bagaj olayıyla karşılaşılması sebebiyle adını Avrupa'ya ikinci olarak yazdırır.(2004) Bu kusursuz işleyişi uçaklarının ABD Federal Havacılık Otoritesi tarafından sıfır hatalı bulunması taçlandırır.
 
Havayolu işletmelerinde yolcuların ilk beklentisi 'güven' olmazsa olmaz aranandır.
Dünya Havacılık Otoritesi JAA MAST, Türkiye'de yaptığı 'Uçuş Güvenliği İncelemesinde', THY'ye "Teknik bakım ve onarımda en yüksek performansla faaliyet gösteriyor" raporu verir. Bu rapor tesadüf olmayan başarısına itimatı da ekleyip, zirvedeki marka olma yolunu hızlandırır. ISO 9001:2000 kalite belgesi yanında, emniyetini de belgeleyen THY, havacılık emniyeti standartı olan IOSA Programı denetimini başarıyla geçer, Türkiye'deki ilk "IOSA Operatörü" olur.
 
Genel prensibini "kalite" ve "önce insan" olarak duyuran Türk Hava Yolları' nın benzerlerinden farklılaşmaması işten değildir. 2007'de aynı kaliteyi korur ve havacılık sektöründe "Ulusal Kalite Ödülünü" alır. Globalliği de 2008'de resmiyet kazanır, global havayolu şirketleri ittifakı olan Star Alliance' a katılma kararı alır. Hollywood' dan tanınmış isim Kevin Costner ile “Feel like a star” sloganlı reklam kampanyasıyla THY sesi daha çok yankılanır. Bu denli tanınmış isim kullandı diye star denilip denilmeyeceği tartışılırken, ilk olmasından ötürü kampanyaya çamur atanlar, artan satışlarla başarıyı takdir eder olur. Zira THY'de bir numaralı ödüllere layık olmaya devam eder, Skytrax tarafından ekonomi sınıfı ikramda dünyanın bir numarası seçilir. (2010)
 
Sektördeki benzerlerine ve benzerleri dışındaki kuruluşlara da ilham verecek derecede ilerlemeler kaydeden THY'nin başarıları arşa değer. Bütün 'EN'ler, 'birincilikler' neredeyse onlara ait hale gelir.  Türkiye'nin ilk Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Onaylı Eğitim Merkezi, ''Avrupa'nın En İyi Havayolu'', ''Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu'' ve Comfort Class koltuğuyla “En İyi Premium Ekonomi Koltuk”, dünyada en fazlaya ülkeye uçan havayolu şirketi...
 
Motto da bu süreçte markalaşma çapı ile değişir ''Widen Your World / Dünya Daha Büyük Keşfet"  THY'nin stratejisini ortaya koyan bu motto, en kestirme yoldan 'Türkiye'yi dünyada temsil bizim işimiz' demektedir. Stratejisini reklam kampanyaları ve kişilerle devleşme prensibi sürdürür. Bu defaki isimler, Kobe Bryant ve Lionel Messi...
 
 
 
 
Taşınan insan sayısı 48 milyona ulaşır. Avrupa'nın en fazla yolcu taşıyan 2. havayolu şirketi olması Türkiye'deki benzerleri yanında dünyadaki diğer havayolu şirketlerinde de hayranlığı artırır.
2013'te aynı ödülleri artık tekrar tekrar alır hale gelir. Skytrax tarafından art arda üçüncü kez “Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi” ve dünyanın en iyi Business ikram servisi ödüllerine layık olur.
 
Kendini aşma öyküsünün tam adı Türk Hava Yolları; Alman futbol devi Dortmund'un, İngiliz devi Aston Villa'nın sponsoru olarak artık, sponsorluk yapan dahi dünya markasıdır. Bununla birlikte, THY isminden tüm dünya emindir, 2020'ye kadar Euroleague Basketball ile isim sponsorluğu anlaşması da imzalar. Bu da, gelecek garantili, başarıyı vaat etmeyen uygulayan dünya çaplı marka olduğunu bir kez daha gösterir.
 
Türkiye'yi ulusal ve global çapta temsil eden markaya yakışır kampanyaların arkası gelmeye devam eder. ''Türkiye’de uçmadığımız tek bir yer kalsa, dünyada en çok noktaya uçmuşuz ne fayda'' mesajının verildiği “Hayal Edincereklamı internette izlenme rekorları kırar. Ünlü isimler de birer birer reklamlara dahil olmaya devam eder. Şimdiki isim: Didier Drogba ve yine Messi!
 
Uzun yolculuklar için icat edilen 'Sky Illusion' uyku setleri dahi konforuyla markalaşmaya hizmet eder. Dünyaca duyulan bir markalaşma serüveninin şanına yaraşır bir bırakıtı olması da rastlantı değil. Dünyanın en uzun kumdan kalesini, Miami’deki Virginia Key Beach Park’a inşa ettirir ve Guinness Dünya Rekorları’na adını yazdırır.
İlklerin atası olmayı adeta ilke edinen THY ilklere de başarıları sebebiyle doymaz. 2016 'ilk' sıralamasına da Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 55 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleştirip, Fransa’da düzenlenen UEFA EURO 2016’nın “ilk resmi havayolu ortağı” olarak, UEFA ile sponsorluk anlaşmasına imza atar.
 
İlkler, birincilikler, ikincilikler derken 5. kez “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” 7. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ilan edilir. Morgan Freeman'lı reklam filmi ABD'nin en çok izlenen televizyon programı Amerikan futbol ligi final mücadelesi Super Bowl'da yine ilke imza atarak yayınlanır ve beğenen beğenmeyen herkesin övgüsünü alır, 2017'nin ilk diliminin en konuşulanlarından olur.
 
 
Gelecek planlamasında 2023 yılı sonunda Türk Hava Yolları filosunda kargo uçakları dahil, toplam uçak sayısının 500’ü bulması bekleniyor.
1933'ten günümüze gelişi hatta geleceği planlı THY ilerleyiş segmentleri ortada. Bünyesine günden güne katmış olduğu marka olma bilincini ve 'göründüğü gibi olan' marka imajını kanıtlar, yaşattığı tecrübelerle hem memnuniyeti artırır hem adını dünya çapında belleklere kazır.
Evet, başarısı hiç tesadüf değildi. Doğru ismi seçti, doğru kalite adımlarını kendine atadı, tecrübesi, stratejisi, estetik duyarlılığı ve önce yerel pazardaki gücünü kanıtlaması ile global marka imajını gözler önüne serip, takdirlerin şahını hak etti.
Harvard Üniversitesi bu başarıyı ders olarak vermekten geri durmadı.
Havayolu kategorisinin lider, güçlü ve küresel ismi Türk Hava Yolları'nın göğüsleri kabartan varlığı, Türkiye ismini dünyaya duyuran macerası, markalaşma süreci nasıl olur ve küresel marka haline nasıl gelinir gözler önüne serdi.