Kig Medya Loader
King Medya Kayseri
Şırınga Şırınga Dopamin

Şırınga Şırınga Dopamin

Kategori: GÜNCEL Tarih: 20 Nisan 2017
Şırınga Şırınga Dopamin

Like'ların rahatlattığını, retweetlerin, favlamaların coşturduğunu, follow edilince, mentionlanınca ve tüm sosyal medyalarca aldığımız feedbacklerle ruhumuza adeta dopamin şırınga ediliyor hissi yaşıyoruz. Durumlar vahametli.


Bundan 10-20 yıl önce kim derdi sosyal medya damarda akan kan haline gelecek, ekmekten aştan sonra temel gıda kıvamında olacak, böylesine şah damar, efendime söyleyeyim belkemiği olacak! Bireysel varlığımızı kanıtladığımız “ben de buralardayım hem de çok aktifim” dediğimiz platform, bireyselliğin ötesinde markalarda da markalaşma bağlamında olmazsa olmaz hale geldi. İşte bu da 10-20 yıllar öncesinde kestirilemeyenlerdendi. 
 
Bir araştırma, hoşlanılmayan, kıskanılan kişilerin sosyal medyada takip edilmemesi gerektiğini söylüyor. Sevmediğimiz bu kişileri mutlu görmek, kişinin kendisini mutsuz ediyormuş. Bu sebeple insan diğerlerine ben mutluyum, güçlüyüm, özgürüm şeklinde mesaj verir durur. Bu mesajı verenlerin % 90'ı fostur. Tüm paylaşımlar nispetten ibaret. Tek amaç 'çok mutluyum' imajı. İmaj gerisindeki gerçek, aslında çok mutsuzuz.
 
Psikoloji bilimine de gün doğdu. Yeni konu buldular incelemek için. Tuvalette bile, trafikte bile, toplantılarda bile elimizde olan, akıllı telefonlarımızda her daim erişim sağladığımız 'sosyal medya bağımlılığı'. (Gençlerin %40′ı, yetişkinlerin %21′i tuvalette sosyal medyasız yapamadıklarını itiraf ediyor.) Yapılan birçok araştırmanın verisi net, sosyal medya bağımlılık yapıyor. Kanıt için internetin çocukluğuna iniyoruz. Like'ların rahatlattığını, retweetlerin, favlamaların coşturduğunu, follow edilince, mentionlanınca ve tüm sosyal medyalarca aldığımız feedbacklerle ruhumuza adeta dopamin şırınga ediliyor hissi yaşıyoruz.
 
Durumlar vahametli. 
 
Sosyal medyalarımız sevgilimiz gibi. Belki bir sevgiliye gösterilen ilgiden fazlasını bahşediyoruz. 10 dakikalık sinema aralarında, kırmızı ışık beklerken kontrol ettiğimiz, yemek sipariş edip gelmesini bekleyene dek, kısaca her boş anımızı ona ayırdığımız uzvumuz. Bilgisayarda iş yaparken muhakkak açık olan sosyal hesaplar, bilgisayar kapandığı anda avuç içinde sürdürüyor online yaşamını. 
 
Bu illete, yarım yüzyıldan fazla süre önce öngörüsü ile Yakup Kadri Karaosmanoğlu ışık tutmuş sanki. Demiş ki: “Siz sağlam bir vücutta mutlaka vahim bir illet bulmak hevesine düşmüşsünüz.” Yaban'ın mimarı diyor ki, akıllı zihninizi hasta edecek illete kapılmaya ne kadar meraklısınız. Kendiniz ediyorsunuz. Sosyal medyanın psikolojik bir rahatsızlık olduğuna nasıl da karşılık gelen bir aktarım bu değil mi? Seneler seneler evvelinden kayda geçen. Bugünlerde sosyal medyalar olmasa da akıl sağlığımız çok yerindeymiş gibi:)
 
Değil tüm Türkiyece dünyaca illetimiz olan sosyal medya bağımlılığını genelden özele indirgesek ve Kayseri'yi ele alsak analiz hiç farklı çıkmayacak. Rakamsal karşılık ise %85li boyutlarda. Kayseri'nin %85'i Whatsapp bağımlısı, % 66'sı Facebookçu , Twitter kullanım oranı %60, İnstagram delileri %57lik dilimde, Foursquare hastalığı ise %42 olarak belirlenmiş. 
 
Oranlar böyle iken, sosyal medyanın profesyonel ellerde olması gerektiği sonucunu çıkarır, sosyal hesap kirliliğine bir nebze durdurak verilebileceğini iliştirebiliriz şuracığa. Bu esi kişisel hesaplarda değilse bile, markalarda yapabiliriz en King Kayseri reklam ajansı olarak.  
 
King ve reklam ajansı demişken belleklerde belirmesi gereken isme de yağsın hastaghler, mentionlar, likelar...
“King Medya” 
 
Esas mevzu sosyal medya yetmezliğinize uzman tedavisi uyguladığımız gibi, tüm yazınsal işlerinize yazıda da olduğu gibi akıcılık takviye eder, ayrıştırırız; web sitelerinize usta katkılarla basamak atlatır, kimliklerinize kreatif kurumsallık ekler, video çekimlerinizi profesyonel production mutfağında hazır eder, outdoorlarınızı en akılda kalıcı resme büründürür, P&R desteğinin en afillisini aktarırken de Reklam Planlamalarınızı King yaparız.  
 
Nasıl bağladık sosyal medya hastalığından King Medya tedavi yöntemlerine. Şuraya da pekala bağlanabilir o halde:)
facebook:sosyalking twitter:sosyalking instagram:sosyalking
 
Saygılar.