Kig Medya Loader
King Medya Kayseri
Modern İz Sürücülük "Stalk"

Modern İz Sürücülük "Stalk"

Kategori: GÜNCEL Tarih: 11 Mayıs 2017
Modern İz Sürücülük

Last seen kontrolörleri, Instagram'ın Keşfet'ini ağlatanlar, Facebook'un Twitter'ın 'tanıyor olabileceğiniz kişiler' bölümünün oluşmasına sebep olan siz saygıdeğer 'stalker'lar sabah yüz yıkamadan giriştiğiniz, bunca mesai ayırdığınız iş için ve işinizi de çok ciddiye aldığınızı bildiğimiz için bu yazı size... Ayakta alkışlamalarla birlikte:)


Popüler kültür ürünlerini tüketmeden bir hiç olduğumuz bugünlerde, o modernite deyimlerinin birinden söz edeceğiz. Hepiniz aşinasınız. Hatta hepiniz bolca tüketmektesiniz. Nan gibi, ab gibi... Yeni çağ sözcüklerine inat olsun diye serpiştirilmiş birkaç ÖzTürkçe sözcük işi dahada kızıştırsın, olsun. Fayda var. Özümüzü bir iki sözcükle anımsasak, ceddimiz de memnun kalsa? Fena mı olur? 
Hala sözcüğü açıklamadığımı fark ettim. Merak duygusunu da kaşıdık; ta eski Türkçelere gittiğimiz birkaç satırda. Zaten sözcük merakla uzaktan da yakından da kayınço.
Haydi bakalım sözcüğü açıklayalım o halde artık. Alkışlar yapmaktan çok keyif alıp, kendimizi geri durduramadığımız o eyleme.
“Stalk'a”, “stalk'lamaya”, “stalker'lara”
Arada sırada göz ucuyla yaptığımız, belki istemeden yaptığımız, ki bence her gün kat'i surette hemde birden fazla defa yaptığımız eylemlerden birisi haline gelen stalk'u şimdi kabul edelim hepimiz bir şekilde yapıyoruz. Mesai ayırıyoruz. Sevmediğimiz ya da sevdiğimiz, sevgilimiz ya da eski sevgilimiz, eski sevgilimizin kız arkadaşı, eski sevgilimizin kız arkadaşının sülalesi hatta zorlarsak ölmüşlerine kadar şeceresini dökebildiğimiz bu 'stalk' ne ki ola?
Bu popüler 'stalk', malumunuz İngilizce bir sözcük. Meali ise, sinsice izlemek, sessizce yaklaşmak, ağır adımlarla yürümek, uzun adımlarla yürümek, gizlice sokulmak.
Stalklamak, stalker da ondan türettiğimiz diğer popüler kültür ürünleri.
Stalk'un eyleme dökülmüş hali ise şu, sosyal medya üzerindeki bir hesabı ve o hesabın aktivitelerini “gizlice” takip etmektir. Tırnak içerisinde gizlice:)
Daha çok genç popülasyonun yaptığını umduğumuz stalk, bir aktivite, stalkerlık ise bir meslek oldu. Stalker da, 'iz sürücü' yani, araştıran ve gizlice takipte olan kişi mealine gelmekte. Bu sözcüklerin internet jargonuna girmesiyle lügat kalabalıklaştı. Popüler kültür ürünü göndermesi burada daha iyi anlaşılıyor olsa gerek? Ne kadar bu modern toplumun gençleri de olsak, bu silsilenin nerelere varacağını kestirememekle endişe duyduğumuz olmuyor değil kimi zaman. 
İçi geçik sitemleri erteleyip konuya dönelim, stalk.
Kendisi hastalık boyutuna gelip araştıra, soruştura antropologlara, sosyologlara, jeneologlara taş çıkartıp, psikologlara da iş çıkaran kavram. Psikologlara nasıl iş çıkmasın? Şahıs kafaya bir kişiyi kimmiş bu diye azıcık ucundan bakmayı koyuversin yeter ki, stalk boyut aşıp nerelere gitmiyor ki. Tc'yi de bulur bu stalkerlar Maazallah, anamızın kızlık soyadının üçüncü ve beşinci harfini de:)
Objektif değerlendirince hakikaten tanımadığımız bir insanın profilinde ne işimiz var ya hu? Psikologta tutar bunu hastalık diye alır, inceler tabi. Tıp diyor ki, hadi tanıdığın birinin, ya da eskiden arkadaşın olan birinin buna eski sevgili de dahil münasebet geçmesi yeterli yani, ya da bir ünlüyü stalklamak normal. Merak en insani duygu. Ama tutup sen eski sevgilinin ablasının sevgilisinin kardeşi ve sevgilisini stalklarsan sana hasta mısın derler.
Bu modern iz sürme esasında eski dönemlerin röntgencilik diye tabir edilen, perde ardından dikizleyenlerine de benzemiyor mu? Epey benziyor. Bu dikiz, bu röntgencilik huydur mesela. Bu röntgenciler komşusunun, sokağın, görüş alanındaki herkesin girdisini, çıktısını, gelenini, gidenini, giydiğini, çıkardığını her haltı bilmezler mi? Bilirler. O kişilere normal gözüyle bakar mıyız? Bakmayız. Stalk abartılınca da o gözle bakılmıyor işte. Yoksa eski sevgilinin yeni heyecanlarını kontrollemek hepimizin hakkı. 
Artık şu da kalmadı: falancaya falanca kişiyi sormak, sordurtmak. Ne gerek ki. Teknoloji nimeti altın tepside sunuyor. Gir internete, yaz adını, incele sosyal medya hesaplarını ki kullanmayan yok, istediğin her bilgi kucağında. Soy ağacını çıkarmanın mümkün olduğundan da söz edilmişti yukarlarda zira.
Last seen kontrolörleri, Instagram'ın Keşfet'ini ağlatanlar, Facebook'un Twitter'ın 'tanıyor olabileceğiniz kişiler' bölümünün oluşmasına sebep olan siz saygıdeğer 'stalker'lar sabah yüz yıkamadan giriştiğiniz, bunca mesai ayırdığınız iş için ve işinizi de çok ciddiye aldığınızı bildiğimiz için bu yazı size... Ayakta alkışlamalarla birlikte:)