Kig Medya Loader
King Medya Kayseri
"Güçlü Markalar Yaratmak için 10 Altın Değerinde Öneri''''''''

"Güçlü Markalar Yaratmak için 10 Altın Değerinde Öneri''''''''

Kategori: GÜNCEL Tarih: 07 Eylül 2017

Güçlü Markalar Yaratmak kitabının yazarı guru David Aaker' dan "Güçlü Markalar Yaratmak için 10 Altın Değerinde Öneri


Marka Kimliği: Her markanın kimliği olsun. Ürün olarak marka bakış açısının yanında birey olarak marka, kurum olarak marka ve sembol olarak marka bakış açılarını değerlendirin. Çekirdek kimliği tanımlayın. Kimliği, farklı Pazar segmentleri ve ürünlerin gerektirdiği şekilde değiştirin. Unutmayın ki, imaj nasıl algılandığınızdır ve kimlik de nasıl algılanmayı arzu ettiğinizdir. 
 
Değer Önermesi: Her bir marka için yönetici rolü oynayan değer önermesini bilin. Fonksiyonel faydaların yanında duygusal ve kendini ifade etme faydalarını da değerlendirin. Destek veren markaların inandırıcılığı nasıl arttırdığını bilin. Marka-müşteri ilişkisini anlayın.
 
Marka Konumu: Her bir marka için, iletişim programını uygulayan kişiler için net bir yön gösterici olacak bir marka konumunuz olsun. Konumun, kimliğin ve değer önermesinin aktif olarak iletilecek kısmı olduğunu hatırlayın.
 
Uygulama: İletişim programını, sadece kimliği ve konumu hedef alacak şekilde değil aynı zamanda mükemmellik ve uzun ömürlülük yaratacak şekilde uygulayın. Medya reklamlarının ötesinde alternatifler yaratın ve bunları değerlendirin.
 
Zaman İçinde Tutarlılık: Zaman içinde tutarlı bir kimliği, konumu ve uygulamayı amaç edinin. Başarılı olan sembolleri, betimlemeyi ve metaforları koruyun. Kimliği, konumu ve uygulamayı değiştirmeye karşı olan kurumsal önyargıları anlayın ve bunlara direnin.
 
Marka Sistemi: Portföydeki markaların tutarlı ve sinerji yaratır şekilde olmasını sağlayın. Bunların rollerini bilin. Marka kimliklerini ve konumlarını desteklemek için gümüş kurşunlar geliştirin. Markalanmış özellikler ve hizmetlerden yararlanın. Netleştirmek ve değiştirmek için alt markalar kullanın. Stratejik markaları tanıyın.
 
Marka Avantajı: Sadece marka kimliğinin hem kullanılacağı hem de destekleneceği durumda markaları genişletin ve ortak markalama programları geliştirin. Sınıf markaları tanımlayın ve her biri için bir kimlik geliştirin ve bu kimliğin tamamen farklı içeriklerde nasıl olacağını tayin edin. Bir marka yukarı veya aşağı hareket ettirildiğinde, sonuçta ortaya çıkan marka kimliklerinin bütünlüklerini yönetmeyi bilin. 
 
Marka Değerini Takip Etmek: Marka değerinin; bilinirliği, algılanan kalite, marka sadakati ve özellikle de marka çağrışımlarını içerecek şekilde zaman göre takip edin. Net iletişim hedefleriniz olsun. Özellikle marka kimliğinin ve konumlandırmanın, marka imajına yansımadığı alanlara dikkat edin. 
 
Marka Sorumluluğu: Kimliği ve konumlandırmayı yaratacak ve kurumsal birimler, medya ve pazarlar arasında koordinasyonunu sağlayacak, markadan sorumlu bir kişi olsun. Marka, bir işin temel taşı olmadığı alanlardan sakının.
 
Markalara Yatırım Yapın: Finansal hedefler tutturulmasa bile markalara yatırım yapmaya devam edin.