Kig Medya Loader
King Medya Kayseri

ALS Farkındalık Günü

Kategori: GÜNCEL Tarih: 21 Haziran 2017
ALS Farkındalık Günü

...Dikkat çekmek istediğimiz nokta 'Farkındalık'. Biz de Kayseri' nin en iyi tam hizmet reklam ajansı olarak 21 Haziran ALS Farkındalık Günü' ne destek veriyor ve bu satırları aktarıyoruz. Bu 'Farkındalık Günü' ne trend, popülarite, farklılaşma amacıyla değil ehemmiyeti sebebiyle destek veriyor King Medya.


Birkaç yıl öncesinde tüm dünyada ve ülkemizde de bazı ünlülerin kafalarından aşağı #IceBucketChallenge (bir kova buz) kampanyası ile bir kova soğuk su dökmesiyle tanıdık bir çoğumuz ALS Hastalığı' nı. Amerikanlar tarafından başlatılan bu akımın amacı, dikkatleri uyandırıp ALS Vakfı' na bağış toplamaktı. Anımsarsanız kampanyaya katılan ünlü başından aşağı bir kova soğuk suyu dökmeden önce bir başka ünlüyü de aynı eyleme davet etmesiyle ilerliyordu.

Genelde Stephen Hawking' in talihsiz hastalığı olarak bildiğimiz ALS Hastalığı ya da uzun adı ile Amyotrofik Lateral Skleroz aslında uzun yıllardır dünya üzerinde hakim olan bir hastalık ne yazık ki. 

Yine ne yazık ki daha sık erkeklerde rastlanan bir hastalık. Ve genç yaşlı aramayan, yaş tanımayan bu illet, ülkemizde de eski Galatasaraylı, Fenerbahçeli ve milli takım forması giyen futbolcu 'Altın Kafa' olarak bilinen Sedat Balkanlı ile biliniyor. 

Bir sinir sistemi hastalığı olan Amyotrofik Lateral Skleroz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking'i de ünlü sevilen futbolcu Sedat Balkanlı' yı da hapsetti kendine.

Peki bu ALS nasıl bir illet ki diyenlere şöyle izah edelim: Bir motor nöron hastalığı olan ALS merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelen bir hastalık çeşidi. Fazlaca mühim yerlerden vuruyor kişiyi... Sinir hücreleri, nöronlar... Dahası da var ne yazık ki... Hedef aldığı kişide hücre kaybı meydana getiriyor ve kasları da ele geçiriyor; haliyle insanı ayakta tutan kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) sebebiyet veriyor. 

Hastalığın nasıl olduğunun izahından ziyade dikkat çekmek istediğimiz nokta 'Farkındalık'. Biz de Kayseri' nin en iyi tam hizmet reklam ajansı olarak 21 Haziran ALS Farkındalık Günü' ne destek veriyor ve bu satırları aktarıyoruz.

Bu 'Farkındalık Günü' ne trend, popülarite, farklılaşma amacıyla değil ehemmiyeti sebebiyle destek veriyor King Medya. Zira popülariteye pek ihtiyacı olmadığı bilinir. Maalesef kesin bir tedavisi olmayan bu hastalık öyle illet ki elden ne geliyorsa yapmak istiyor insan, mevzu böyle. Yavaş yavaş elin ayağın tutmadığı, konuşulamadığı, yürünemediği, kendi başına yemek yenemediği, su içilemediği, hatta başın taşınamadığı fakat beynin düşünmeye, üretmeye, çalışmaya devam ettiği bu hastalıkta elden gelen IceBucketChallenge ve bu yazılar belkide...