Kig Medya Loader
King Medya Kayseri

Agency Terminology

Kategori: GÜNCEL Tarih: 24 Nisan 2017
Agency Terminology

Şimdi çok saygın veya az saygın customer'lar Kayseri' de reklam ajansımıza buyur ediyor. Bilhassa yeni pazara girmek üzere olanlara derdimizi, işimizi ve dilimizi anlatırken çok zorlanıyoruz. Diyoruz ki, size önce market research yapmamız gerekiyor.


Biz 'Advertising Agency'lerin (reklam ajansı) nasıl diyelim... Bir ajans dili vardır. Alışkanlık olagelmiş, customer'lara da (müşteriler) hava atıyormuşuz gibi kullanıveriyoruz; ama n'apalım dilimiz öyle dönüveriyor. 

 

Halka indirgemeye çalışarak yazacağım bu terminolojimizi okey okey, çok zorlanarakta olsa. Bize de hak veriniz.

 

Bizim mesai saatlerimiz içinde ajanstaki friendslerle (arkadaşlarla) anlaşma biçimimiz belli. İçimizdeki communication (iletişim) tarzımız bunu gerektiriyor. Anlatabiliyor muyum???

Alıştığımız bu dili, haliyle müşterilerimizle contact (irtibat) kurarken de kullanıyoruz. Başka türlü nasıl anlatılır pek bilmiyoruz:/

 

Şimdi çok saygın veya az saygın customer'lar (daha evvel belirttim öğrendiniz varsayıyorum) ajansımıza buyur ediyor. Bilhassa yeni pazara girmek üzere olanlara derdimizi, işimizi ve dilimizi anlatırken çok zorlanıyoruz. Prodüksiyon, organizasyon, seo yönetimi, adwords, site dizayn, logo çalışmalası, outdoor falan epey zor oluyor.

Diyoruz ki, size önce market research yapmamız gerekiyor. Orada ilk şaşkınlık yaşanıp, gözler büyüyor ve yuvasından yüzümüze fışkırıyor. Okey, 'pazar araştırması' yani deyip açıklayıp, gözleri yuvasına geri yerleştiriyoruz. Ama dil durmuyor ki alışmış kudurmuştan beter. Brand name'iniz (marka adı) nasıl etki yaratmış ölçümleyelim, gerekirse Public Relations hizmeti verelim diyoruz. Bunun halkla ilişkiler olduğunun dahi bilinmemesi üzerine biz şaşkınlıktan gözleri pörtletiyoruz. 

 

SWOT analizini sıkıştırıveriyoruz araya artık pazar mazar derken o kaynıyor. Bunlar işi biliyor bakışları geziniyor yüzümüzde. Artık media strategy'ler, lansmanlar, bannerlar, SEO'lar, adwordsler havada uçuşuyor. 

 

Muhabbet kuruldu. Anlamasalar da gülüyorlar. İşin erbabı olduğumuza inançları sağlam. Yüzlerde Kayseri reklam ajansları içinde en iyisi King memnuniyeti kol geziyor. Aşina oldukları kimi sözcükleri işitince de yüzlerinde bir aydınlanma, şimşekler geçidi. 

 

Bir campaign (kampanya) yapma kararı da alıyoruz. Olaya hakimiz. Sıkıntı yok. Kahkahalar, kahkahalar. Creative olduğumuza kani oldular. Yaratıcı yani.

 

Ahbabımız olmuş müşterilerilerimizle de zaman zaman bu terminolojimiz sebebiyle anlam karmaşıklıkları yaşıyoruz tabii. Biz zannediyoruz artık onlar da biliyor bu deyimleri, onlar bakıyor bunlar ne diyor gibi. 

 

Advertorial advertising dediğimizde artık bilirler diyoruz mesela. Tanıtıcı reklamı mı diyelim yahu illa? İnemedik o kadar halka özür. 

İnsert'ün tanıtım broşürü, jenerik'in tanıtma yazısı, outdoor'un açık hava reklamcılığı, motto'nun slogan COPYWRITER'ın ise BEN olduğumu biliyorlar ama artık:)

Deadline'ım gecikiyor.

 

Ölüm gibi bir şey olacak.

 

Hoşça kalın sampling'ciler.