Kig Medya Loader
King Medya Kayseri

13 Yaşında Bir Çavuş

Kategori: GÜNCEL Tarih: 18 Mart 2019
13 Yaşında Bir Çavuş

Türk Ordusu’nun en genç subayı olan Ali Reşat, 13 yaşında Trakya’da 20 ay askerlerle birlikte kaldı. Sonunda yolu Çanakkale’ye düştü. Gönüllü olarak bombacılık yaptı. Bir sabah, elinde İngilizlere ait Browning tabanca ve dürbün ile geldi...


Çavuş dendiğinde aklınıza yaşını başını almış, en azından 30’lu yaşlarında bir adam gelebilir ancak Ali Reşat Çavuş daha 13 yaşında küçücük bir çocuktu. Babası, Balkan Savaşı’nda Makedon alayında Yüzbaşı olarak çarpışmış ve Kumanova’da şehit düşmüştü. Annesi ve kardeşleri Sırplar tarafından katledilmişti. Tüm bunlardan sonra Trakya’da orduya katılan Ali Reşat, küçücük elleriyle topaç çevirmesi gereken yaşta cephede Bombacı lakabını alacak ve vatan uğruna mücadele edecekti.

 

 

 

 

Balkan Savaşı’ndan ailesini kaybederek sağ çıkan Ali Reşat, 13 yaşında Trakya’da Osmanlı Ordusu’na sığındı. Bir asker nasıl yaşıyorsa öyle yaşadı. 2 yıl boyunca bazen bir köşeye kıvrıldı, bazen artakalanlarla idare etti. Daha sonra içinde bulunduğu askerlerle birlikte Çanakkale’ye gitti.

 

Ali Reşat 15 yaşına gelmişti ve artık savaşmak istiyordu. Ceket, pantolon derken tıpkı bir asker gibi giyindi ama silahı yoktu. Bir akşam kalktı ve kendi yöntemi olan el bombalarıyla İngilizlerle savaşmaya başladı. Gece yarısı bir cehennem gürültüsü koptu. Ali Reşat sabah elinde bir İngiliz dürbünü, kanayan parmakları arasında simsiyah bir Browning tabanca ve cebinde şıngırdayan İngiliz altınıyla geri döndü. İngilizlerin yerini bulma konusunda yetenekliydi.

 

 

 

 

Gecenin bir yarısı siperden çıkıp düşman askerlerinin, özellikle de subayların yerlerini bulup bombasını atan Ali, küçük bedeninde taşıdığı koca yüreğiyle komutanlarının beğenisini kazanıyordu. Ali’nin komutanı hakkında şunları söylüyordu

 

“Siperden ilk çıkan, düşman tel örgülerini ilk geçen, silahını ilk ateşleyen oydu.”

 

Çanakkale’de iki defa ciddi şekilde yaralanan ancak tekrar cepheye dönen Ali Reşat, sergilediği kahramanlıktan ötürü Enver Paşa’nın cepheyi ziyareti sırasında Çavuş rütbesini aldı.

 

 

Ali Reşat Çavuş’a Ne Oldu?

 

Bu konuyla ilgili bir bilgi yok. Kaynaklarda savaş sonrası Edirne’ye döneceği söyleniyor. Lakin savaşta sağ kaldı mı, Edirne’ye mi döndü yoksa başka bir yere mi gitti, nerede ne zaman vefat etti? Tüm bunlar bir muamma.

 

Tek bildiğimiz Ali Reşat Çavuş yaptıklarıyla diğer tüm akranları gibi bugün bu topraklarda özgürce yaşayabilmemizi sağladı. 

 

Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen Mustafa Kemal Atatürk, tüm silah arkadaşları ve bu zaferde emeği olan herkesi saygıyla anıyoruz.

 

18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun!

 

 

 


 

Kaynaklar:

 

1. Illustrirte Zeitung, 19 Ağustos 1915.

 

2. Berliner Illüstrirte Zeitung, 22 Ağustos 1915.

 

3. Armin T. Wegner, Der Knabe Hüssein, Dresden: Sibyllen Verl.1921.